Agencje nieruchomości i opiekun mieszkania – czym się zajmują i w czym mogą pomóc?

Wynajem mieszkania to dla wielu osób problematyczna kwestia i nie każdy jest w stanie poradzić sobie ze wszystkimi związanymi z tym obowiązkami samodzielnie. Tym bardziej, że wiele osób ma również obawy związane z bezpieczeństwem lokalu i związaną z tym koniecznością skonstruowania odpowiedniej umowy. Dobrym rozwiązaniem może być więc skorzystanie z usług specjalistów od wynajmu – agencji nieruchomości, która przydzieli odpowiedniego opiekuna mieszkania.

Agencje nieruchomości – czy warto skorzystać z ich usług?

Agencje nieruchomości pojawiły się masowo w Polsce w latach dziewięćdziesiątych i do tej pory ich popularność nie słabnie. Działają w dwóch zasadniczych obszarach, jakimi są sprzedaż i wynajem mieszkań. Oczywiście agencje nie są właścicielami lokali i innych nieruchomości, którymi się zajmują, a jedynie pośrednikami pomiędzy właścicielem, a kupcem, czy wynajmującym.

Mając mieszkanie do wynajęcia warto rozważyć skorzystanie z usług profesjonalnej agencji takiej jak Billberry Apartments. Korzyści z tego są różne. Po pierwsze po podpisaniu umowy z agencją właściciel nie musi się już martwić mieszkaniem, a tylko czekać na pieniądze za wynajem jakie prędzej, czy później pojawią się na koncie. Po drugie nie ma konieczności martwienia się o odpowiednio napisaną umowę. Pracownicy agencji mają w tych kwestiach ogromne doświadczenie i będą w stanie tak ją skonstruować, aby jak najlepiej zabezpieczała interesy obu stron. Kolejną kwestią jest późniejsza dbałość o kontakty z wynajmującymi i ewentualne sprawdzanie czy wywiązują się oni z umowy – tutaj już zaczyna się rola zatrudnionego przez agencję opiekuna mieszkania.

Rola opiekuna mieszkania

Zarządzanie wynajmem mieszkań to skomplikowana sprawa, na którą składa się wiele elementów. Związane jest między innymi z wieloma kontaktami z wynajmującymi, kontrolowaniem tego, czy wywiązują się z umowy, interweniowaniem w sytuacjach spornych, czy pomocą w wypadku różnego rodzaju awarii, o ile umowa zakłada, że ich naprawa leży po stronie właściciela. Tym wszystkim zajmuje się najczęściej zatrudniony przez agencję nieruchomości opiekun mieszkania. Osoba pracująca na tym stanowisku jest najczęściej odpowiedzialna również, za kontrolę tego, czy wynajmujący opłacają terminowo wszelkie związane z mieszkaniem należności.

Mówiąc najprościej – opiekun mieszkania jest zatrudnioną przez agencję osobą kontaktową, która reprezentuje ją w kontaktach z lokatorami mieszkań. Jeśli mają więc oni do załatwienia z agencją jakiekolwiek sprawy, potrzebują jakiejś zgody, czy chcą zgłosić zaistniały problem – kontaktują się właśnie z opiekunem.