Bank vs parabank

W życiu każdego człowieka przychodzi taki moment, w którym potrzebuje nagłego zastrzyku gotówki. Cele mogą być różne Przykładem może być nieoczekiwany remont mieszkania wynikający z jego zalania lub też kupno samochodu. Jedynym sposobem pozyskania pieniędzy zostaje wówczas pożyczka. A rynku spotkać można banki lub parabanki.

Instytucje te działają na tym samym rynku, jednak różnią się od siebie. Banki mają określone przepisy stworzone przez Komisję Nadzoru Finansowego i muszą się do nich stosować. Parabanki nie są niestety objęte tymi przepisami, zatem ich polityka udzielania kredytów jest zdecydowanie bardziej liberalna.

Zalety kredytów bankowych

Biorąc kredyt w tego typu instytucji możemy być pewni co do przepisów. Ewentualne dodatkowe koszty kredytu oraz rzeczywiste oprocentowanie muszą być nam wcześniej przekazane. Parabanki nie muszą udzielać nam takich informacji. Szeroka oferta kredytowa, podzielona na różne przypadki, takie jak kredyt samochodowy, hipotetycznym czy gotówkowy daje nam możliwość wzięcia kredytu spersonalizowanego, który jest dostosowany do indywidualnych typów transakcji. Jest to świetne rozwiązanie, ponieważ możemy wybrać kredyt spełniające nasze potrzeby i oczekiwania finansowe. Biorąc kredyt hipotetyczny możemy uzyskać naprawdę wysokie sumy. W przypadku parabanków nie ma takiej możliwości.

Wady kredytów bankowych

Długi proces weryfikacji często zniechęca kredytobiorców. Negatywne wpisy w BIK mogą skutkować negatywną decyzją kredytową, a same banki wymagają zabezpieczenia jego spłaty. Postawienie nieruchomości pod zastaw lub też poręczenie osoby trzeciej wpływa na same warunki kredytu.

Zalety kredytów parabankowych

Rozróżnić należy pojęcie kredyt i pożyczka. Parabanki udzielają tak naprawdę pożyczki (wynika to z prawa bankowego). Otrzymać może ją praktycznie każdy bez względu na wysokość zarobków, czy wiarygodność kredytową. Negatywne wpisy w BIK również nie przekreślają jej dostania. Proces decyzyjny następuje bardzo szybko, w niektórych przypadkach nawet paręnaście minut. Zaciągnąć ją można zarówno w placówce, przez Internet, czy nawet SMS.

Wady kredytów parabankowych

Koszt uzyskania pożyczki i jej spłaty jest bardzo wysoki. Oprocentowanie jest niekorzystne, choćby z uwagi na dodawanie przez parabanki opłat dodatkowych, takich jak prowizja, itp.