Czym jest monitoring floty samochodowej?

W dzisiejszych czasach coraz więcej firm posiadających zarówno mniejszą, jak i większą flotę pojazdów, decyduje się na wprowadzenie systemu monitoringu pojazdów. Choć czasem wprowadzenie takich systemów uznawane jest za inwigilację przez pracodawcę, to w rzeczywistości monitoring czyni zarządzanie flotą samochodową łatwiejszym i wydajniejszym.

Na czym polega monitoring pojazdów?
Monitoring floty samochodowej polega na wprowadzeniu systemu inteligentnych rozwiązań, które pozytywnie wpłyną na wykorzystanie zasobów stacjonarnych, jak i mobilnych oraz czasu pracy pracowników. Monitoring floty możliwy jest dzięki zastosowaniu telematyki, czyli rozwiązań łączących technologie telekomunikacyjne i informatyczne. W skład systemów telematycznych wchodzą m.in. odbiorniki GPS, mikrofony, kamery i różne czujniki. Zebrane dane przekazują one do systemu, który po ich przeanalizowaniu podejmuje konkretne akcje.

Więcej na https://www.verizonconnect.com/pl/

Monitoring w praktyce
Dwa zasadnicze cele, dla których firmy decydują się na inteligentne zarządzanie flotą samochodową to obniżenie kosztów prowadzenia działalności i zwiększenie generowanych zysków. By osiągnąć zamierzone cele, zarządzający flotą zbiera informacje takie jak: sposób eksploatacji pojazdów, wypadkowość, zużycie paliwa, styl jazdy kierowców. Wprowadzenie systemu GPS w pojazdach daje również możliwość śledzenia położenia pojazdów floty w czasie rzeczywistym. To z kolei przekłada się na większą efektywność w planowaniu działań.

Zalety wprowadzenia monitoringu
Monitoring floty samochodowej, w przypadku umiejętnej analizy pozyskanych danych, może przełożyć się nawet na 20-30 procent oszczędności na kosztach paliwa. Ponadto liczyć można na lepsze warunki negocjacyjne przy zakupie polis ubezpieczeniowych dla aut floty. Zarządzanie flotą samochodową polega również na obserwacji i reakcji na nietypowe sytuacje np. przestoje na trasie. Zarządca floty, będąc w kontakcie z kierowcą, jest w stanie ustalić przyczynę problemu oraz pomóc w jej eliminacji. Przyczynia się to do zwiększenia bezpieczeństwa zarówno pracownika, jak i ładunku.

W dalszej perspektywie czasu, monitoring floty samochodowej pozwala na szczegółowe przeanalizowanie wszystkich zebranych danych. To z kolei daje firmie pełniejszy obraz sytuacji i umożliwia wprowadzenie korzystnych innowacji.