program do prowadzenia księgowości

Jakie są plusy z Jednolitego Pliku Kontrolnego?

Jednolity Plik Kontrolny został wprowadzony po to, by ułatwić państwu funkcjonowanie i rozliczanie podmiotów gospodarczych. Obowiązek jego prowadzenia mają wszyscy ci, którzy prowadzą księgowość poprzez programy elektroniczne i internetowe.

Mała księgowość to głównie księgowość elektroniczna. Z myślą o oszczędnościach zarówno finansowych jak i czasowych państwo polskie stworzyło instytucję Jednolitego Pliku Kontrolnego (w skrócie JPK), którego prowadzenie ma obniżyć czas i koszty przekazywania informacji organom kontroli oraz prowadzenie samych kontroli. Dodatkowo JPK pomoże urzędnikom w lokalizowaniu przestępców podatkowych, którzy naumyślnie wystawiają tak zwane puste faktury (a więc faktury, które nie mają swojego odbicia w rzeczywistości).

księgowaObowiązek prowadzenia Jednolitego Pliku Kontrolnego spoczywa nie tylko na każdym przedsiębiorcy prowadzącym mikro lub małą działalność i rozliczający się elektronicznie, ale również od 1 stycznia 2018 na wszystkich innych przedsiębiorcach, którzy rozliczają VAT. Ważnym jest tu więc odpowiednie wybranie programu do księgowania, który posiada w swoich opcjach funkcję JPK. Dodatkowo warto zorientować się, czy wybrany przez nas program internetowy zawiera również inne opcje, byśmy mogli kompleksowo prowadzić rozliczenia. Istotnym elementem jest również bezpieczeństwo. Jednolity Plik Kontrolny to dokument, który ma moc prawną, dlatego warto zadbać o to, by był przechowywany przez platformę godną zaufania, z której nikt nie ukradnie naszych danych (https://www.taxomatic.pl/dla-biur-rachunkowych).

Co znajduje się w JPK?

Zamieszczone w nim informacje, które wysyłane są do urzędów skarbowych, dotyczą głównie danych księgowych oraz finansowo-handlowych. Chodzi tutaj głównie o ewidencje zakupów i sprzedaży, dane na temat wpływów i wypływów, płatności, stanów magazynowych, obniżek cen, wyciągów bankowych, a nawet przebiegów firmowych samochodów!

Jakie korzyści niesie ze sobą JPK?

Spośród wielu plusów Jednolitego Pliku Kontrolnego, można wymienić kilka, które są zdecydowanie najważniejsze. A należą do nich:

  • przejście na wersję elektroniczną, a więc rezygnacja z tak zwanej „papierologii”,
  • automatyzacja procesów księgowych,
  • prowadzenie szybkich analiz faktur (kilka tysięcy faktur w kilkanaście minut),
  • szybsze i łatwiejsze kontrole skarbowe.