monitor kasy fiskalnej

Kasy fiskalne online – o co z nimi chodzi?

Niektórzy z was wiedzą o tym, że na barkach przedsiębiorców spoczywa ogromna presja i ilość obowiązków, a jednym z nich jest zaopatrzenie się w kasę fiskalną, będącą dla wielu firm koniecznością, zwłaszcza gdy prowadzą sprzedaż na rzecz osób fizycznych. Czym co jednak mogłoby nas zmartwić, to fakt częstego wspominania o kasach fiskalnych, ale online. Czy są one obowiązkowe? A może da się to jakoś obejść? Przekonajmy się!

Z czym to się je?

Na samym początku warto zrozumieć czym takie nowoczesne urządzenie różnie się od tego, co znamy obecnie. Przede wszystkim, jak sama nazwa mówi kasy fiskalne online mają coś wspólnego z siecią internetową. Co dokładnie? Otóż są one do niej podłączone na stale do bazy instytucji stworzonej na potrzebny nowelizowanej ustawy, czyli Centralnego Rejestru Kas. Dzięki takiemu zabiegowi, co pewien określony czas, wszystkie potrzebne dane będą wysyłane do tego podmiotu, a my nie będziemy musieli pamiętać praktycznie o niczym!

Dowiedz się więcej o kasach fiskalnych online TUTAJ.

Bezpieczeństwo przede wszystkim

Podobnie jak obecnie, każda z tych nowoczesnych kas będzie przypisana do jednego podatnika, który będzie nią od tego momentu odpowiedzialny. Aby zapewnić dodatkową warstwę bezpieczeństwa, będą one wyposażone w sprzętowe zabezpieczenie danych, zarówno na poziomie pamięci fiskalnej, jak i pamięci, w której przechowywane będą paragony. Nie wiemy, czy wiecie, ale wraz z prowadzeniem kas online, zmieni się także sposób traktowania paragonów! Prócz dobrze nam znanego wydruku, druga kopia będzie emitowana w formie elektronicznej. Co więcej, również ich przechowywanie będzie prostsze, gdyż jak wiecie każdy podatnik ma obowiązek zatrzymywania wszystkich kopii paragonów, przez okres aż pięciu lat. Od teraz każdy egzemplarz zapisywany będzie karcie pamięci, która zajmuje zdecydowanie mniej miejsca niż kilkadziesiąt czy kilkaset rolek papieru!

Podsumowanie

Kasy fiskalne online mają swoje plusy, mogące ułatwić nam pracę przez następne lata prowadzenia działalności gospodarczej. Wystarczy wspomnieć o takich kwestiach, jak przechowywanie kopii paragonów, czy ułatwiona współpraca z Urzędem Skarbowym a zdamy sobie sprawę, że zakup nowego urządzenia to nie taka kosztowna kwestia!