Kredyt bez wkładu własnego – możliwy?

Jeżeli chcemy uzyskać kredyt w praktycznie każdym banku – niezbędnym krokiem okaże się wzięcie pod uwagę wkładu własnego, jako części z naszej inwestycji. Stało się to niemalże nierozłączne: skoro chcemy, aby bank sfinansował lwią część zakupu na przykład nieruchomości, musimy dołożyć swoją cegiełkę właśnie w postaci wkładu własnego. Czy jednak to jedyna droga do osiągnięcia wymarzonego celu? Jak się okazuje – odpowiedź nie jest tak oczywista!

Jak było wcześniej?

Zaledwie kilka lat temu, praktyka przyznawania kredytów bez wkładu własnego była całkiem powszechna. Uległo to poważnym zmianom w 2014 roku, w którym Komisja Nadzoru Finansowego wprowadziła próg wkładu własnego na poziomie 5%. Do 2018 rósł on co roku o równowartość tego procent i dziś jego granica wynosi aż 20%. To brzmi dość strasznie: przecież przy założeniu, że zechcemy uzyskać kredyt na 100 tysięcy złotych, to nasz wkład musi wynieść aż 20 tysięcy złotych!

Ubezpieczamy wkład własny

Jak się okazuje, można uzyskać kredyt, ze znacznie mniejszym procentem wkładu własnego. Wciąż zdarza się sytuacja, w której bank będzie chciał udzielić kredytu w momencie, w którym nie będziemy mieli zgromadzonej odpowiedniej sumy pieniężnej. Niektóre banki pozwalają na zaledwie 10% wkładu własnego, lecz pod warunkiem, że wykupimy dodatkowe ubezpieczenie. Będziemy wtedy płacić nieco wyższą ratę miesięczną, aż saldo kredytu nie osiągnie wymaganych 80% wartości inwestycji.

Substytut

Inną, równie ciekawą drogą, jeżeli nie mamy możliwości zgromadzenia konkretnej sumy gotówki, jest, kiedy bank uznaje inny substytut wkładu własnego. W takim wypadku możemy skorzystać z innej nieruchomości znajdującej się w naszym majątku działki, na której ma stanąć nasza nieruchomość, czy nawet środki, które zgromadziliśmy na prace remontowe. Jak widać, nie tylko gotówka ma swoją wartość.

Podsumowanie

Kredyt hipoteczny bez inwestycji z naszej strony jest dziś praktycznie niemożliwy, jednak możemy dokonać pewnych zabiegów, mających na celu pozytywne rozpatrzenie naszego wniosku. Jeżeli więc mamy inne, wartościowe aktywa w naszym posiadaniu – kto wie, może bank rozpatrzy je pozytywnie jako coś, co może posłużyć jako część wkładu?

 

Więcej o kredytach bez wkładu własnego przeczytamy na https://www.expander.pl/kredyty-bez-wkladu-wlasnego-nadal-dostepne