robot przemysłowy

Robotyzacja przemysłu – szansa czy zagrożenie?

Nie da się ukryć, że będąc świadkami kolejnej światowej rewolucji technologicznej, odczuwamy niepokój i pewnego rodzaju zakłopotanie. Czy jednak powinniśmy bać się robotów w fabrykach? Może mogą one przynieść nam wiele dobrego?

Filmy science-fiction, które oglądaliśmy w dzieciństwie, wreszcie stają się rzeczywistością. Silne maszyny pracujące ramię w ramię z człowiekiem rozprzestrzeniają się na całym świecie bardzo szybko. W związku z ich ekspansją rodzą się jednak wątpliwości. Czy nie zabiorą one pracy ludziom? Czy są bezpieczne? Jak je postrzegać? Jako szansę? A może w kategoriach zagrożenia? Jeśli szukasz robota spawalniczego do pomocy w Twojej firmie, sprawdź co ma do zaoferowania hurtownia Ekod https://ekod.com.pl/oferta/robotyzacja/

1. Czy robotyzacja przemysłu to koniec człowieka w fabryce?

Sceptycy i przeciwnicy prowadzenia ożywionej automatyzacji produkcji stoją na stanowisku mówiącym, że przez coraz większy udział robotów w światowej gospodarce pracę traci wielu ludzi.  Maszyny mają lepiej sprawdzać się na stanowiskach produkcyjnych, być tańsze, wydajniejsze, odporne na choroby, zmęczenie czy lenistwo.

Z drugiej jednak strony należy zauważyć, że im większy odsetek robotów pracuje, tym więcej osób potrzebnych jest do obsługiwania ich, programowania, naprawiania w przypadku awarii. Można by powiedzieć, że ludzie, którzy potencjalnie mogą stracić pracę na dotychczasowym stanowisku, mają szansę na zdobycie nowej posady na miejscu operatora czy konserwatora maszyn.

2. Czy roboty są bezpieczne dla człowieka?

 Strach przed robotami bierze się z obecnego w naszej kulturze wyobrażenia o złych mechanicznych cywilizacjach, które przybyły na ziemię po to, by zniszczyć ludzkość. Trzeba jednak uświadomić sobie, że to, co pokazuje się w filmach, nie wiąże się w żaden sposób z rzeczywistością robotyzacji. Ta, o której my mówimy, jest powiązana z przemysłem. Ma służyć człowiekowi, a nie poddać go destrukcji.

Warto zauważyć również, że roboty obecne w fabrykach często wykonują prace, które stanowią zagrożenie dla zdrowia oraz życia pracowników. Wykorzystuje się je do ryzykownego spawania, działań w pomieszczeniach o bardzo wysokiej temperaturze czy podczas pracy z ostrymi lub trującymi materiałami. Dzięki tym maszynom możemy mieć pewność, że człowiek w pracy nie naraża swojego życia.