Skąd bierze się spread w kursach walut?

W chwili wymiany waluty nietrudno jest poświęcić odrobinę czasu na zastanowienie się nad tym, z czego właściwie wynika różnica pomiędzy stawką kupna i sprzedaży konkretnej jednostki monetarnej. Wszyscy przecież chcemy wyjść na transakcji jak najkorzystniej, dlatego nic dziwnego, że sporo osób sprawdza kurs waluty w wielu różnych miejscach. Jak można zaoszczędzić? Tego dowiecie się poniżej!

Czym jest spread walutowy?

Spread walutowy, nazywany także po prostu spreadem, to różnica pomiędzy kursem kupna i kursem sprzedaży konkretnej waluty. Można ją potraktować jako marżę, dlatego nic dziwnego, że zawsze powinna być ona dodatnia. W przypadku walut, które wg statystyk należą do najczęściej uczestniczących w transakcjach wymiany, można spodziewać się kilku- lub kilkunastogroszowej różnicy. Trudniej dostępne, „egzotyczne” jednostki monetarne zazwyczaj charakteryzują się większymi różnicami, które mogą wynosić nawet kilkadziesiąt groszy!

Liczą się zyski

Celem każdej działalności jest przynoszenie jak największych zysków. Nie inaczej jest w przypadku kantorów, czy banków, które oferują możliwość wymiany różnych pieniędzy. Nie można zapominać, że prowadzenie firmy czy instytucji związane jest z – często niemałymi – kosztami. Właśnie z tych powodów wymieniający muszą liczyć się z faktem, że walutę kupią drożej, niż mogą ją sprzedać.

Gdzie najkorzystniej wymieniać waluty?

Kantor kantorowi nierówny. Zauważyć to można nawet podczas poszukiwań najtańszego obiektu stacjonarnego w obrębie jednego miasteczka czy nawet dzielnicy. Taka tułaczka może być jednak męcząca i to właśnie naprzeciw potrzebom klientów szukających wygodnych i korzystnych rozwiązań, powstały takie miejsca jak kantory internetowe.

Oprócz oszczędności czasu, pozwalają one zaoszczędzić także pieniądze – niekiedy nawet niemałe. Porównując oferty punktów tradycyjnych i online, to właśnie te drugie wypadają najbardziej atrakcyjnie. Różnica w spreadzie obu rozwiązań może wynosić nawet kilka czy kilkanaście groszy! Co więcej – to właśnie na tego rodzaju platformach warto w pierwszej kolejności szukać możliwości kupna lub sprzedaży rzadkiego pieniądza. Bez wątpienia to właśnie w serwisach online znaleźć można najkorzystniejsze kursy dowolnej waluty (np. Dobry Kantor).

Najgorszych – pod względem opłacalności – warunków wymiany można natomiast spodziewać się w bankach. Z tego względu z pewnością nie warto brać tej opcji pod uwagę.

Podsumowanie

Spread w kursach walut jest naturalnym następstwem prowadzenia działalności kantorowej. Jeśli podczas wymiany zależy Wam przede wszystkim na względach finansowych, to polecamy skorzystać z usług kantoru internetowego!