Wykres zmiany kursu walut pokazany na ekranie laptopa

Zanim zaczniesz inwestować w waluty – kilka wskazówek

Chyba każdy z marzy o zdobyciu fortuny, która zagwarantowałaby dostatnie życie bez finansowych zmartwień. Jedni pokładają swoje nadzieje w szczęściu (licząc np. na wygraną w loteriach), inni zaś próbują zdobyć pieniądze innymi sposobami, np. poprzez inwestowanie. Jeśli myślisz o inwestowaniu w waluty i nie wiesz od czego zacząć – zapoznaj się z naszym artykułem, w którym poruszmy kwestie warte przemyśleń.

Analizuj kursy walut

Chcąc zarobić na wymianie walut, musisz obserwować rynek i zdawać sobie sprawę z tego, co dzieje się z kursami poszczególnych z nich. Koniecznie przewertuj historyczne notowania, na podstawie których będziesz podejmował decyzje. Zwróć uwagę zarówno na trendy zmian wartości z szerszej perspektywy czasu (co najmniej kilka lat), jak i z węższej, np. kilkutygodniowej. Pomocne może się też okazać określenie celu inwestycji i jej ram czasowych.

Śledź wydarzenia na świecie

Światowe wydarzenia mają znaczący wpływ na wartości określonych walut i nie ma ku temu żadnych wątpliwości. Doskonałymi przykładami mogą tu być: być załamanie kursu funta brytyjskiego w wyniku zamieszania związanego z Brexitem, lub korelacja wartości ropy naftowej z kursem korony norweskiej. Jeśli chcesz odnieść zysk na inwestowaniu w waluty po prostu musisz wiedzieć co się dzieje na świecie. Śledzenie wiadomości pozwoli Ci przewidywać to, w jaki sposób będzie zmieniała się gospodarka międzynarodowa.

Banknoty Euro leżące na płaskiej powierzchni

Ryzyko inwestycji

Ocena ryzyka zawsze powinna wynikać z dwóch poprzednich aspektów inwestowania o których wspomnieliśmy powyżej. Należy także mierzyć siły na zamiary i mieć na względzie własne możliwości finansowe. O ile w przypadku walut zawsze jest możliwość odzyskania sporej części pieniędzy, to utrata nawet niewielkiej sumy nigdy nie jest przyjemna.

W jakie waluty warto inwestować?

Wykres zmiany kursu waluty na ekraniePoczątkującym najczęściej poleca się inwestycję w franki szwajcarskie (CHF) oraz dolary amerykańskie (USD). Zarówno Szwajcaria, jak i Stany Zjednoczone to państwa, które wyróżniają się stabilną gospodarką, dzięki czemu załamania wartości walut nie są powszechnym zjawiskiem. Inwestycja w USD lub CHF wiąże się z niskim ryzykiem, dlatego rzeczywiście będą one słusznym wyborem dla osób stawiających pierwsze kroki w obrocie walutami.

Coraz bardziej popularne stają się też waluty państw, których gospodarka dopiero zaczyna się rozwijać. Przy przemyślanej inwestycji zysk może być niemały, ale jednocześnie – nawet najbardziej doświadczeni nie są w stanie przewidzieć wszystkich ewentualnych spadków, co obarczone jest już większym ryzykiem.

Podsumowanie

Inwestowanie w waluty jest czymś, co wymaga sporej wiedzy, jednak w przypadku wstrzelenia się w dobry moment, może przynieść niezłe zyski. Ze względu na niskie ryzyko, w tym sposobie na zarabianie odnajdą się też początkujący inwestorzy.